top of page

 כלור בריכות שחייה, חיידקים וחיות רעות אחרות

אז נכון כמעט כולם יודעים היום שהכלור הוא אינו בריא. הכלור שתפס פופולאריות רבה בקרב האדם והפך לאחד ממוצרי הקבע בשימושו הקבוע במאה השנים האחרונות מתגלה כיום כחומר בעייתי ומסוכן. הכלור התגלה כבר בשנת 1774 והשם שהוענק לו מבוסס על המילה היוונית כלורוס שפירושה "צהוב ירקרק".

למרות שמצב הצבירה הטיפוסי של הכלור הינו גז, בשוק הצרכנות אנו מוצאים אותו בדרך כלל במצב צבירה של נוזל. כאשר מוסיפים את הכלור למים נוצרת חומצה בשם HOCL, כלומר חומצה היפוכלורית שהיא זאת האחראית על החיטוי וקטילת חיידקים. הדרך בה מולקולת הכלור הורגת  חיידקים, מתבצעת כך שהיא חודרת דרך מעטפת החיידק והורסת אותו מבפנים. מולקולת הכלור ממשיכה במשימתה הקטלנית עד שהיא מתרכבת עם תרכובות חנקן או אמוניה ונעשית תרכובת כימית חדשה בשם כלורמין, או שמתפרקת לאטומים המרכיבים אותה.

בשנים האחרונות גוברת המודעות לנזקי הכלור לגופנו. הכלור הוא כיום חומר זול וזמין וממלא בריכות שחייה בכל רחבי העולם. בשנים האחרונות מחקרים רבים ושונים מראים על הבעייתיות הגדולה בשימוש בכלור וקושרים את הטבילה במי כלור למחלות שונות בינם גם מחלת הסרטן. נכון, אין עדיין היום תחליף מלא לבריכות שחייה מלבד בניית בריכה טבעית אך בריכות אלו אינן פשוטות לבנייה ולצערנו גם אינן מאושרות על ידי משרד הבריאות לשימוש ציבורי.

הכלור – מי אתה בן בית מסתורי שאת הריח שלך
אנחנו כל כך אוהבים בניקיון.

אז למה כן כלור (אחר כך יבוא הלמה לא)


הכלור הוא חומר חיטוי יעיל. בעקבות רעילותו משמש הכלור לחיטוי ולמניעת זיהומים של חיידקים. כושר קטילת החיידקים והפטריות של הכלור גבוה מאוד ונדרשים רק 6 עד 13 חלקים למיליון כדי לחסל מיקרואורגניזמים חיים, ורק חלק אחד לאלף על מנת לחסל נבגים. בנוסף לרעילותו וכושר חיסול החיידקים שבו, הכלור משמש גם לניקוי והלבנה. הוא עושה זאת ביעילות, עקב תכונתו להתרכב בקלות עם החומר האורגני שבכתמים ולהרוס אותו(לנקות אותו). מחירו הזול, ותפוצתו הרבה תורמים לשימורו כחומר חיטוי מוביל. מלבד השימוש הנפוץ בכלור לחיטוי והלבנה הוא משמש בתעשיית הפלסטיק ותעשיות רבות אחרות. למעשה הכלור הוא כל כך נפוץ ונמצא בכל כך הרבה מוצרים כך שאילו היה נאסר כיום לשימוש. עולמנו היה משתנה מהקצה אל הקצה. לפחות ברמת המוצרים אשר בשימושנו השוטף.

 

אז למה לא כלור בבריכות שחייה

אז נכון למרות שהכלור לכשעצמו במידה קטנה, חיוני לחיים, הרי שעודף כלור הוא רעל. במגע עם העור למשל, יכול הכלור לגרום לכוויה. ואילו בשאיפה לריאות הוא עלול להרוג ממש. במלחמת העולם הראשונה שימש גז הכלור כנשק כימי לכל דבר, אשר הרג אלפי אנשים רבים. בכל שימוש בכלור מומלץ מאוד לא לנשום את אדיו ולהרכיב משקפי מגן. אם כך הבנו, הכלור הוא בעצם רעל. מי שיודע להרוג חיידקים ופטריות בכזאת יעילות גם הורג יחד עם דברים אחרים אשר חיוניים לנו(כמו אותנו למשל). ואכן כיום המודעות לסכנות והרעילות של הכלור גברה מאוד. מכך מחירו של הכלור בעולם צונח וירד עד למחצית ממה שהיה רק לפני 10 שנים. משרדי הבריאות והממונים על איכות הסביבה ממליצים להפסיק או להפחית את השימוש בכלור ומוצריו.

מלבד זאת בעוד בשנות ה 80 יעילותו של הכלור בבריכות השחייה הייתה גבוהה מאוד בקטילת חיידקים, כיום חיידקים רבים פיתחו עמידות כנגדו. וכך נוצר מצב חדש שלא רק שהכלור אינו מחטא והורג את חיידקים רבים הנמצאים במי הבריכה ברחצת המונים אלא הוא בעצמו הפך להיות גורם מזיק לבריאותנו.

 

אז מה עושים- האם יש תחליף לכלור

אין תחליף מלא , אם יש לכם בריכה והיא נמצאת בשמש תזדקקו לקצת כלור על מנת לשמור אותה נקייה ולהרוג חיידקים, יחד עם זאת , כלור הוא רעל חזק ומסוכן, ועדיף להימנע משימושו ולמצוא תחליפים טבעיים לכלור לבריכות שחייה. תחליף טבעי לכלור- אשר מפחית  את השימוש באופן דרסטי בכלור בבריכה. מיוצר על ידי חברת " Water choice" " האמריקאית את מוצרים אלו אנו מייבאים וניתן לרכושם דרכנו.

לפרטים נוספים אודות תכשיר תחליף לכלור - חיטוי טבעי לבריכה לחצו כאן

bottom of page