• אגמית

המדריך המלא לשושנות המים / נימפאות

עודכן ב: 11 אוק 2018

שושנת מים / נימפאה - Water Lily

המדריך לגידול שושנות מיםשושנות מים במלון יערות הכרמל- בביצוע אגמית

מקרא: מידע כללי סוגי השושנות כיצד שותלים טיפול שוטף בשושנים


שושנת המים היא המלכה האמתית של עולם צמחי המים. פריחתה שובה את העין, ותחושת הגאווה שהיא מספקת לגנני העולם היא אדירה. השושנה (נימפאה) הינה ממשפחת הנופריים, היא צמח רב שנתי ותפוצתה כה רחבה שעליה העגולים פרוסים על פני אגמים, ביצות, בריכות דגים ובריכות נוי בכל רחבי העולם ממדינות מושלגות ועד הג'ונגלים הטרופיים בקצוות הדמיון.


אגדות רבות נכתבו על השושנה ממקור שמה "נימפאה" בספרות היוונית ועד צעדיו הראשונים של בודהה שהשאיר בפסיעותיו במקום עקבות, פרחים מרהיבים.


את שושנת המים ניתן לחלק לשני קטגוריות עיקריות: שושנות (נימפאות) מסוג אירופאי (Hardy water-lilies) שושנות (נימפאות) מזן טרופי (Tropical water-lilies) כשההבדל המרכזי בינן הוא עמידותן לתנאי מזג האוויר ובעקבות כך מועד פריחתן. השושנות האירופאיות מקורן בארצות בעלות מזג אוויר קר ושושנות טרופיות קל לנחש את מקורן. שני סוגי השושנים משגשגות בארץ ומאפשרות לכם לשלב בבריכה פלאים חובקי עולם, ועונת פריחה ארוכה. (אתם רואים, יש גם יתרונות לגור בארץ)


השושנות הן צמח חזק, שגדל בצורה מהירה, הן דורשות דשן בשחרור איטי הנקבר בשורשיהן. גידול השושנות בעל יתרונות רבים: השושנות מספקות צל לדגים ועל ידי כך מווסתות את טמפרטורת המים. הן עוזרות למים בחילוף החומרים ובטיהורם, הן מונעות התאיידות ואופס כמעט שכחנו הם פשוט יפות בטירוף.


השושנה האירופאית- Hardy water-lilies השושנה (נימפאה) האירופית ישנה את שנת החורף במעמקי הבריכה, היא משאירה עלווה קטנה בקרקעית ולעיתים משאירה לה כמה עלים קטנים מתחת המים. השושנה האירופית היא הראשונה לפרוח בארצנו, היא מתעוררת בסביבות מרץ כשמזג האוויר מתחמם והיא מתחילה לשלוח לפני המים עלים וניצנים שעד מהרה הופכים לפרחים. בכל אזור בארץ המועד טיפה משתנה בהתאם למזג האוויר המקומי. לדוגמא שתי בריכות נוי יפות שהקמנו במלון יערות הכרמל מתנהגות באופן שונה. כשאחת הבריכות הוקמה מעל דודי החימום של המלון וטמפרטורת המים נשארת זהה במשך כל השנה. בבריכה זו השושנה האירופאית פורחת גם בחורף. השושנה האירופאית מסיימת את עונת פריחתה בסביבות אוקטובר. לנימפאה זו יש קנה שורש ועלים מעוגלים בעלי שפה חלקה. הפרחים של השושנה האירופאית פורחים כשהם צפים ממש על פני המים. והצבעים הנפוצים הינם. כתום, צהוב, ורוד, לבן, אדום, ברונזה אדומה ומשמש. קוטר העלים והפרחים נע בין 8-30 סמ'. וכן, שושנה זו מתאימה גם לכם שנטשתם אותנו כאן במישור החוף הלח, והנכם גרים שם למעלה בהרים עם התמונות של השלג בחורף.


שושנה טרופית - Tropical water-lilies

כמו כל החיים במגזר הטרופי בו הכל זורם בעצלתיים אך בקצב מדהים גם שושנת המים הטרופית, מתעוררת לה אחרי אחותה האירופאית בסביבות מאי- יולי שוב תלוי במיקום. ומסיימת את מחזור הפריחה בסביבות ינואר כשמתקרר. השושנה הטרופית בדרך כלל משתלטת על האירופאית וכשמשלבים בינן יש צורך מדי פעם להתערב ולהזכיר להן שעל כולנו לחיות יחד בשקט ובפריחה. השושנות הטרופיות מתאפיינות במגוון רחב יותר של צבעים והן ריחניות בצורה משמעותית מהאירופאיות. כמו כן יש שושנות מים טרופיות שפורחות בשעות הלילה, ובמידה ואתם לא בטוחים והתביישתם לשאול, כן זה די מדהים. השושנות הטרופיות גם נוטות למשוך יותר ציפורים. השושנות הטרופיות נוטות לפרוח מעל פני המים. הן שולחות גבעול ארוך לעיתים אף חצי מטר מעל המים ועליהם נוטים להיות משוננים ולא חלקים כמו ההם שמה באירופה.


כיצד שותלים שושנות מים

ישנם מספר דרכים בהן ניתן לשתול שושנות מים. האחת היא לשתול אותם בתוך עציצים בקרקעית המים. והשנייה היא בקרקעית המים ללא עציץ. בעוד השתילה בתוך עציץ או כלי מאפשרת יתר נוחות להתעסקות עם השושנה בעתיד (יותר קל לשלוף אותה החוצה) החיסרון המרכזי הוא שהכלי מגביל את התפתחות השושנה. ולאחר שהיא צומחת ומגיעה לדופן העציץ התפתחותה נמנעת מה שמשפיע מאוד על הפריחה ומחליש את הצמח. ולכן יש להוציאה ולדלל אותה מדי שנה.

שושנים הנשתלות בקרקעית הבריכה יכולות להתפתח לאורך זמן ללא מפריע. אך גם אותן יש לסדר מדי כמה שנים. להבדיל מטיפול שנתי שושנים שנשתלות בקרקעית יכולות (תלוי בגדול בריכת הנוי) לקבל טיפול אחת לחמש שנים. גם בטיפול זה שולפים את השורשים החוצה. מדללים אותם ושותלים מחדש.

בעת השתילה בשני המקרים יש להוסיף דשן בשחרור איטי מתחת למצע בו נשתלים השורשים. ורצוי להניח אבנים או חצץ שיחזיקו את השורש באדמה כך שלא יצוף. במידה ומשולבים בבריכה דגי נוי ובעיקר דגי קוי. רצוי להוסיף אבנים גדולות יותר שיגנו על השורשים. שימו לב שדגי קוי אוהבים לנבור בשורשים ואף לנגוס בעלים. לכן שילובם בבריכת הנוי אפשרי אבל דורש קצת היערכות מראש.


שתילה בעציץ של שושנות מים (נימפאות)

יש הבדל באופן בו יש לשתול את השושנים בעציץ. בבואנו לשתול את השושנה האירופאית חשוב לשתול אותה בציידי העציץ. כשכיוון הצימוח שלה הוא לכיוון המרכז, השושנה האירופאית מתאפיינות בצמיחה אופקית במקביל לקו המיים. במידה ונשתול אותה במרכז העציץ. ברגע שהיא תגיע לדופן העציץ הצימוח ייעצר. להבדיל מהאירופאית את השושנה הטרופית יש לשתול במרכז העציץ. בשונה מהאירופאית השושנה הטרופית צומחת כמו שאר הצמחים שאנו מכירים מלמעלה למטה. ולכן חשוב לשתול אותה בכלי אשר יהיה גדול מספיק להכיל את קצב הצמיחה, שלה.


טיפול שוטף רב שנתי בשושנות מים.

לא משנה אם בחרתם לשתול בעציץ או בקרקעית הבריכה. מדי כמה זמן בתלוי בגודל המרחב בו צומחת השושנה. יש צורך להוציאם מהמים ולערוך דילול. בבריכות רבות השושנות הטרופיות נוטות להשתלט ולצמוח על האירופאיות וגם ללא קשר באיזה שהוא שלב השורשים מגיעים וממלאים את הבריכה ומתחילים להירקב. הצימוח של השורשים גם יכול לגזול לדגי הקוי בבריכת הנוי את מרחב השחייה ולכן סביר להניח שפעם בכמה שנים, ברוב הבריכות שאנו מטפלים בהן זה פעם בחמש שנים, צריך להתערב בפלאי הבריאה ולדלל את השורשים, לחדש את מלאי הדשן. בהזדמנות זאת גם תמיד מומלץ לבצע באופן כללי עבודות תחזוקה בבריכת הנוי.2075 צפיות1 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אגמית בריכות שחייה, שכשוכיות ובריכות נוי

משרד:  637-5233- 04

פקס: 04-637-5247

גיא פז:  050-877-6699 

דוא"ל: agamitpools@gmail.com

כתובת למשלוח דואר:
 ת.ד. 187, קיבוץ מענית, 3785500

כל הזכויות שמורות לאגמית© 2020